Oturum Aç
Oturum Aç
Uzaktan Eğitim Ortamları

Bilgi Yönetimi Önlisans Programı kapsamında sunulan dersler uzaktan öğretim yöntemleri kullanılarak yapılandırılmıştır.

Dersler kuramsal ve uygulamalı olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

Kuramsal dersler YÖK zorunlu dersler olup; İngilizce, Temel Bilgi Teknolojileri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili derslerinden oluşmaktadır. Kuramsal dersler açıköğretim yöntemiyle işlenmekte ve öğrencilere özgün ders kitapları gönderilmektedir. Öğrenciler bu derslere çalışırken, Açıköğretim Fakültesi hizmetlerinden biri olan e-öğrenme portalından da yararlanabilirler.

Uygulamalı dersler kapsamında öğrenciler ağırlıklı olarak bir yazılımın kullanımı öğrenmektedirler. Bu derslerde uygulamalar ve ödevlere yer verilmektedir. Uygulamalı derslerde öğrencilere yazılımlar, kitaplar ve sayısal video içeren CD-ROM'lar gönderilmektedir.

Programdaki uygulamalı dersler internet ortamında işlenmektedir. İnternet ortamındaki dersler aşağıdaki özelliklere sahiptirler:

İnteraktif Konu Anlatımları

Her ünitede yazılım öğretimine yönelik özgün konu anlatımı bulunmaktadır. Konu anlatımında öğrenciyi yönlendirecek ve öğrendiklerini pekiştirecek öğelere yer verilmektedir. Ugulamalı derslerde çalışma biçiminde verilen canlı anlatımlar öğrencilerin konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yönergeler

Öğrencilerin uzaktan eğitim yöntemlerini kullanarak nasıl çalışmaları gerektiği ayrıntılı olarak verilmektedir. Yönergeler öğrencilere internet ortamındaki, CD-ROM ortamındaki ve basılı ortamdaki eğitsel içeriği hangi sırada işleyecekleri ve bu süreç içinde akademik danışmanlık olanaklarından yararlanmaları için yol gösterilmektedir.

İş Hayatına Yönelik Güncel Uygulamalar

Uygulamalı derslerde bilgi yönetimiyle ilişkili işletme problemleri ele alınarak, problemin çözümlenmesi ve uygun yazılımlar kullanılarak bir çözümün tasarlanması ayrıntılı olarak işlenmektedir.

Uygulamalar sanal bir şirket olan Anadolu Yayıncılık A.Ş. üzerinde kurgulanmıştır. Öğrencilere her ünitede bu şirketin bir çalışanı biçiminde bir rol atanarak, öğrencilerin iş dünyasındaki gerçek problemlerin deneyimini kazanmaları sağlanmaktadır.

Alıştırmalar

Ünitelerde öğrencilerin kendilerini değerlendirmeye yönelik ve sınavlara hazırlayıcı testler bulunmaktadır.

Ödevler

Programlar kapsamında verilen ödevlerin gönderilmesi, değerlendirme sonuçlarının yayınlanması amacıyla web tabanlı bir uygulama olan e-Ödev aracı kullanılacaktır.

Ödevler hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Danışmanlık

Öğrenciler yayınlanan ödevlere ya da derse ilişkin sorularına destek almak amacıyla danışmanlarıyla e-posta aracılığıyla destek alabilirler.​

Danışmanlıklar hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yunus Emre Öğrenme Portalı e-Sertifika Programları Türkçe Sertifika Programları Açıköğretim e-Öğrenme Portalı